אופטימיזציית אתר להתקנים סלולריים
27.10.2011

חלק א – קידום אתרים בהתקנים ניידים
חלק ב – אופטימיזציית אתר להתקנים סלולריים
חלק ג – אופטימיזצייה של אתר לטבלטים

כדי שאתר יוצג בצורה מיטבית בהתקנים ניידים עליו להתאים עצמו למגבלות המכשירים הניידים למיניהם. אתר שיהיה לא ידידותי ייצור חווית משתמש שלילית על כל המשתמע מכך
להלן יוצגו שלושה עקרונות מנחים להפיכת האתר המיועד לניידים לידידותי יותר בעבור המשתמשים.
1. עקרון בסיסי לתהליך אופטימיזציה
• חשוב שהתוכן יהיה ויזואלי ומושך בעבור אותם מסכים קטנים תוך הקפדה על שימוש בקוד CSS. הקטינו את התמונות ובדקו שהתוכן והפונט ברורים ומאפשרים סקירה מהירה.
• התוכן והתמונות צריכים להיות מותאמים למילות המפתח המוגדרות בכלי החיפוש לניידים של גוגל אדוורדס. הרעיון הוא לפזר את המילים בעמודים ולהימנע מפרסומות – מספיק קשה לראות את התוכן גם ללא התוספות.
טיפ מהיר: אם מודבר באתר קניות המבוסס על e-commerce, מומלץ לפתח אפליקציה ייעודית לאתר ולגרום ללקוחות להשתמש בה מבלי שיצטרכו לגלוש ולחפש את האתר כל פעם ובדרך להיחשף גם למתחרים.
2. שיקלו את אפשרויות העיצוב: המרת קוד של גוגל למול סב-דומיין עבור אתרי ניידים
• המרת קוד של גוגל: המרת קוד האתר תוך שימוש בכלי השינוי של גוגל להמרת קוד מ HTML רגיל לכזה המותאם לאתרים עבור סלולריים אינו מאפשר חוויה ייחודית עבור הגולשים. הסתמכות על ההמרה האוטומטית של גוגל אינה מבטיחה שינוי ראוי של התמונות והתוכן והיא לעיתים כרוכה בהכפלת תוכן וטעויות, באופן כללי בחוויית משתמש רעה. אם כן כיצד להימנע מכך? יש להגדיר סב-דומיין עבור האתרים המיועדים למכשירים ניידים.
• סב-דומיין עבור אתרי ניידים: מומלץ לייעד סב-דומיין עבור האתר המיועד למכשירים ניידים. ניתן לעשות זאת ע"י יצירת קובץ טקסט להגדרת סב-דומיין. זהו פקטור חשוב בעבור החיפוש והאינדוקס. באופן זה ישנו קישור ייחודי עבור האתר המיועד למכשירים חכמים והוא שונה מהאתר הקלאסי ומותאם באופן אופטימאלי בעבור כל אותם מסכים קטנים (ללא הפרעה לאתר הקלאסי). כך, ישנה גישה נוחה ויעילה עבור העכביש הנייד של גוגל ומתאפשר האינדוקס בעבור תוצאות החיפוש של המכשירים הניידים.
טיפ מהיר: הימנעו משימוש בפלאש, ג'אווה, אדג'ק ופריימס. במקום מומלץ להשתמש ב XHTML (WAP 2.0) cHTML (iMode) WML (WAP 1.2).
3. בחינה מוקדמת על גבי ניידים: אל תלכו שולל
• מומלץ לבחון את האתר המיועד לניידים בעזרת WSC Mobile להבטחה שהינו ידידותי עבור מכשירים ניידים ולבדוק את האתר במכשירים שונים ומרובים.
טיפ מהיר: לא כל הגולשים עברו לשימוש בסמארטפונים; ישנם עוד גולשים המשתמשים במכשירים ניידים קלאסיים. חשוב לשים לב שהאתר נראה טוב ללא תלות במסך בו הוא מוקרן. חשוב גם כן להקפיד על הקוד ואפשרויות העיצוב ואולי להקדיש מחשבה שנייה בנושא אפליקציה.