מה חדש בחיפוש מתחום הניידים,הקול והתמונה

סיכום אירוע חיפוש פנימי של גוגל
מחבר: דני גודווין 15.6.2011

חיפוש מנייד תפס מקום מרכזי בבימת האירוע של גוגל. בנוסף להצגת הבכורה של הטכנולוגיה החדשה, גוגל מכריזה שיישומים חדשים צפויים לצאת ויופיעו בעמוד הבית של גוגל, בכללם חיפוש קולי והיכולת לחפש באמצעות תמונה.
גוגל מדווחת כי תנועת החיפוש בסלולר גדלה פי 5 בשנתיים האחרונות. החברה מציינת כי תשים דגש יותר על חיפושים מניידים, בשל המקום החשוב והנרחב שהם תופסים בעסקיה של החברה.
חיפושים ממחשבים נייחים בד"כ יורדים בזמן הפסקת צהריים ובשעות הערב, עם ירידה משמעותית במהלך תקופת הקיץ והחגים (חג המולד).
אולם חיפושים מניידים הראו דפוס התנהגות הפוך. החיפושים עולים משמעותית בזמן הפסקת צהריים ובשעות הערב המוקדמות וישנה ירידה נמוכה מאוד בעונת החגים.

קיצורי דרך לאפליקציות סלולר
אייקונים חדשים הוספו לעמוד הבית של גוגל באפליקציות הניידים. האייקונים מובילים לשלוש קטגוריות חיפוש מקומיות פופולאריות: מסעדות, בתי קפה ובארים עם האפשרות ללחוץ על קישור "נוספים" לבחירת קטגוריות נוספות (לדוגמא: קניות, כספומט ותחנות דלק), כחלק ממה שגוגל מכנה "מקומות פשוטים" בעמוד הבית.
בהקשה על האייקון תופיע מפה אם סימני ציון יחסיים למקומך בהתאם לשאר המקומות באזור. בעת גלילת התוצאות בעמוד, נשארת המפה בראש העמוד ומתעדכנת בהתאם לתוצאות הנראות.
בהקשה על העסקים המופיעים במפה יוצגו פרטים על המקום כגון: שעות פתיחה, טלפון, סקירה ועוד.
כמו כן, הוסיפה גוגל שירות נוסף מתוך אפליקציית החיפוש לאנדרואיד ו IOS לעמוד הבית של החיפוש מהנייד, בו מאפשרת גוגל לבנות את החיפוש באופן מהיר יותר תוך שמנוע החיפוש מציע ביטויים משלימים. באופן זה החיפוש מהיר יותר ומצריך הקלדה מועטה INSTANT SEARCH.

חיפוש קול במחשב
חיפוש קול הוא חלק חשוב מאוד בחיפוש מהנייד והוא יוצא לפועל באמצעות דפדפן הכרום של גוגל. משתמשי כרום יכולים להשתמש בשירות זה תוך שהם לוחצים על צלמית המיקרופון המופיעה בתיבת החיפוש.
גוגל משתפת את הציבור בכמה הצהרות בנוגע לחיפוש קול:
• שאילתות קוליות באמצעות גוגל גדלו פי 6 במהלך השנה האחרונה
• גוגל "מלמדת" את מנוע החיפוש הקולי תוך שימוש ב 230 ביליון מילים משאילתות אמיתיות.
• גוגל "מלמדת" את מערכת הקול לכן כל יום בו אנשים מדברים שווה בערכו ליותר משנתיים עבור מערכת הקול.

חיפוש תמונה
שירות חיפוש מהיר ((INSTANT SEARCH, יצא לראשונה לפני כשנה וכיום משחק תפקיד בחיפוש תמונות. שירות חיפוש תמונות מציג עמודי תוצאות חיפוש ומתעדכן באופן שוטף תוך כדי הקלדה של המשתמש. עמוד חיפוש חדש נוסף למערכות עם מסכים גדולים יותר.

חיפוש ע"פ תמונה
ע"י לחיצה על צלמית המצלמה ב- images.google.com גוגל מאפשרת חיפוש לפי תמונה תוך העלאת תמונה או הכנסת URL מהרשת. גוגל מחפשת התאמה בין אובייקטים בתמונה לתמונות באתרים אחרים ע"מ לאתר מה בתמונה.
גוגל מדגישה שאין זיהוי ואיתור של פנים עיקר החיפוש מתמקד באתרים, אומנות ויצורים שונים, יתכן בשל אותה הבעיה שנתקלה פייסבוק בתחום.
המשתמשים יכולים לחדד את התוצאות ע"י שימוש הצלמית ה + בסמוך לתוצאות. ההרחבות של דפדפני הכרום והפיירפוקס יאפשרו חיפוש על כל תמונה ברשת באופן פשוט תוך לחיצת עכבר ימני.

אם כן מהי המשמעות לגבי אופטימיזציה SEO של תמונות?

ככל שהחיפוש מהנייד יהפוך לנפוץ יותר כך יצמח ענף קידום אתרים ייעודי לתחום הסלולר מהר יותר ויתמקצע במאפייניו המיוחדים של הטלפון הנייד. אתרי אינטרנט יצטרכו לייצר ורסיה לטלפונים ניידים המתאימה ליכולות החיפוש המשופרות שלהם ולמקדמי אתרים העוסקים בקידום אתרים בגוגל מחכים אתגרים חדשים וייחודיים