איך מסירים דפים מהאתר
02.06.2013

איך מורידים כמות דפים גדולה מהאתר מבלי לפגוע בקידום בגוגל

נניח שנתקלתם בבעיה ואתם מעוניינים להוריד דפים מהאינדקס של גוגל.
אם מדובר במעט דפים אין השפעה על קידום אתרים אך אם במסה של דפים ( URLs ) איך עושים זאת מבלי לפגוע בקידום בגוגל ? איך מורידים כמות גדולה של דפים מהאינדקס של מנועי החיפוש? (שלא יראו את הדפים בתוצאות החיפוש)

רגע, הרי כל מקדם אתרים אומר שלתהליך קידום אתרים בגוגל דווקא צריך להוסיף דפים לא? אז באילו מקרים בכ"ז מסירים דפים ועוד כמות גדולה?

ישנן הרבה סיבות להורדת אינדקס מעמודים באתר: נניח לדוגמא, שבטעות פרסמתם משהו שלא ממש הייתם אמורים לפרסם, או אולי, מקדם אתרים שעשה לאתר בדיקה גילה שבלי שהתכוונתם יש לכם תוכן כפול (אותו תוכן עם כתובות URL שונים) והרי תוכן כפול הוא רע לקידום אתר בגוגל ופוגע בדירוג שלכם, או גרוע מכך, אולי האתר נפגע דווקא בשל איכות ירודה של כמה מהדפים שלכם ואולי אף קיבלתם התרעה מגוגל שהאתר שלכם מפיר את ההמלצות של גוגל? בין אם זה בגלל אחת מהסיבות שנמנו או בשל כל סיבה הגיונית אחרת סביר להניח שתרצו לפעול במהירות.

איך מורידים דפים מהאינדקס של גוגל

לצורך הורדה של דפים שיפסיקו להופיע באתר ובתוצאות החיפוש של גוגל נעזר בשלושה כלים:
מטא תג – NonIndex
בשלב ראשון יש לשתול את המטא תג בכל עמוד אותו אתם רוצים להסיר באזור ה Head:

 

המטא תג הזה מהווה מעין דגל עבור מנוע החיפוש ונותן לו הוראה לא לאנדקס את העמוד.
במקרה וקיים אינדקס עבור העמוד הוא פשוט מסמן לו להסיר את האינדקס הקיים . כמובן חשוב לעבוד איתו באופן זהיר ולהקפיד לשים אותו רק בדפים הלא רצויים. למרות הוספת התג מנוע החיפוש ממשיך לבקר בעמוד ולסרוק אותו מידיי כמה זמן אולם, עם הזמן ביקוריו יתמעטו.
אחד היתרונות הנוספים בתג הזה, שהוא אינו מבטל את העברת ה PageRank של העמוד בקישורים היוצאים מהעמוד בין אם מדובר על קישורים חיצוניים או פנימיים לכן חשוב, לא להוסיף את "nofollow" כאשר משתמשים בתג הזה.

תג הקנוניקלRel=Canonical
תג הקנוניקל נכתב באופן הבא:

תג הקנוניקל מסמן עבור מנוע החיפוש כי העמוד אותו הוא עומד לסרוק מהווה עמוד כפול עבור כתובת העמוד המצויה בתג או לחלופין שזהו עמוד מישנה עבור עמוד אותו מציין הקנוניקל.
הערה: יש לשים תג קנוניקל על הדף ה"רשמי" ועוד תג קנוניקל על הדף המוכפל/מוסר. אך בדף האחרון התג יכוון אל הדף ה"רשמי" .

שלא כמו תג ה- nonindex מנועי החיפוש יכולים להתעלם מתג זה אם הם סבורים שהשימוש בתג אינו נכון או ראוי.
לתג זה ישנו יתרון לעומת תג ה- nonindex: בעוד ש- nonindex מאפשר להעביר רק חלק מה- PageRank שבדף המוכפל ,תג הקנוניקל ממקד את כל ה PR אל העמוד שהקנוניקל מכוון אליו. קרא עוד על תג CANONICAL


קובץ robots.txt
רק בשביל שנהיה ברורים – הוספת קובץ או ספרייה בהגדרת "disallow" לקובץ robots אינה מסירה את העמודים האמורים מהאינדקס היא רק מסמנת למנועי החיפוש לא לסרוק את העמודים האלו.
שימוש בקובץ robots להסרת אינדקס קיים על עמודים באתר יכול לבוא רק בצירוף הורדת URL-ים בכלי המתאים.
חשוב לציין: כאשר מעוניינים להסיר עמודים תוך שימוש בקובץ robots מיותר להוסיף את תג ה- nonindex על העמוד ברי הוא ממילא לא נקרא ע"י מנוע החיפוש.

כלי להסרת URLs כתובות Google Webmaster tool

כלי להסרת ה- URL-ים הוא אחד מהשירותים שגוגל מציעה בכלי לניהול האתר אבל, חשוב לעשות בו שימוש חכם וזהיר מאוד. שימוש לא נכון עלול להוציא את האתר מהאינדקס למשך תקופת זמן ארוכה. במידה ואתם לא בטוחים בשימוש עם כלי זה, הכי טוב שתשתמשו בדרכים האלטרנטיביות ותחכו מספר פעמים עד שמנוע החיפוש יסרוק את האתר ויוריד אותו מהאינדקס.

הכלי להסרת ה- URL-ים מאפשר הורדת עמודים, ספריות ואפילו את האתר כולו.
שימו לב, ניתן להסיר ספריות שלמות מן האתר אולם חשוב שתוודאו שהספריות אינן כוללות עמודים אותם אתם מעוניינים להשאיר!
כלי להסרת ה URL-ים מסיר את אותם עמודים למשך 90 יום לכן אם ברצונכם להסיר את העמודים באופן קבוע תאלצו לפעול בהמשך בכדי למנוע את חזרת העמודים לאינדקס.

אז באיזה דרך ניתן להסיר דפים מהאתר? סיכום
מצב טוטלי ולא הפיך:
שימוש בכלי להסרת קישורים של גוגל + מחיקת עמודים + הסרת קישורים אל דפים אלו + הפניות 301
רק כאשר מעוניינים להסיר את העמודים לצמיתות ואין סיכוי שיש לעמודים אלו שימוש בהווה ובעתיד

שימוש בכלי להסרת קישורים + תג קנוניקל
השיטה הטובה ביותר כאשר מעוניינים לשמר את ה PageRank אולם ניתן לעשות זאת רק כאשר העמודים בעלי תוכן כפול או מהווים עמודי משנה המצביעים לעמוד הקנוניקל.

שימוש בכלי להסרת קישורים + nonindex
כאשר מעוניינים לשמור על ה PageRank של העמוד והשימוש בתג הקנוניקל אינו אפשרי.

שימוש בכלי להסרת קישורים
מומלץ לשימוש רק אם בקיאים בכלי ואם מעוניינים להסיר כמות גדולה של עמודים באתר.

לסיכום

לפני שמתחילים להסיר אינדקס בעזרת הכלי להסרת URL-ים חשוב לבדוק היטב מה מעוניינים להסיר ולהקפיד לעשות זאת בעזרת מקדם אתרים אשר יודע בדיוק את המשמעות ואיך מפעילים את הכלי.
בכלי להסרת URL-ים מומלץ להשתמש רק במקרה של הסרת כלל התוכן של ספרייה וכאשר מדובר על כמות דפים גדולה.