קידום אתרים לדפי מוצרים
11.10.2011

כתיבת תוכן באתר מכירות

יש לכם אתר מכירות ( חבילות נופש, דירות ,משרות עבודה , מצלמות , צימרים ) אתה מוסיף מוצרים, מעדכן מבצעים,רוצה למכור.
חלק מהלקוחות יעשו את דרכם לרכישה  מדף הבית (במיוחד אם אתה מותג מוכר)   אך מי שעושה לכם את עיקר עבודת המכירה אלו דפי המוצרים .דפי המוצר ( הצימר, מידע על נכס , דגם של מצלמה וכד')  הם לב העסק שם מתבצעת לרוב סגירת העסקה ולפיכך יש להשקיע בהם  קידום אתרים בגוגל. העניין הוא שגם למתחרים שלך יש  מוצרים זהים / דומים וגם הם מתחרים לתפוס את תשומת ליבו של הצרכן (וככל הנראה גם  להם יש מקדם אתרים) . איך גורמים לדף המוצר שלך להיות ראשון בגוגל לפני האתרים המתחרים?

להיות ראשון בגוגל עם המוצר שלך

כולנו מחזרים אחר הלקוחות הבשלים לקניה  הצרכנים שכבר יודעים בדיוק מה הם רוצים ויודעים לנקוב בשם המוצר ולעיתים אף בתיאור קטלוגי שלו. לקוחות שתהליך המכירה איתם עשוי להיות המהיר ביותר – הם יודעים מה הם מחפשים ונכנסו לאינטרנט במטרה להתקדם ולרכוש.
אותם לקוחות יחפשו את שם הדגם, המוצר או השירות בחיפוש מממוקד במנועי החיפוש ויקבלו מגוון אתרים מתחרים שמציעים את אותו הדבר בדיוק , אלו המתחרים שלכם. האתר שיופיע ראשון בגוגל לאותו חיפוש יזכה בכ – 25% כניסת לקוחות האתר שאחריו לעומת זאת יהנה רק מ 4.7% כניסות והאתרים בתחתית הדף הראשון בגוגל יקבלו טפטופים של 0.4% – 2% הקלקות . ברור איפה שמאוד רווחי להיות ראשון בגוגל עם הפריט מהאתר שלך.

עקרונות בסיסיים בקידום אתרים בגוגל

כדי שדפי המוצרים מהאתר שלכם יופיעו לפני המתחרים על האתר לאמץ כמה כללים בקידום אתרים בגוגל :
•    מבנה אתר תקין שנותן כוח במידה הרצויה  לדפי המוצרים . זאת פעולה מקצועית של מקדם אתרים ואיני נכנסת אליה במאמר זה
•    תוכן מקורי לדפי המוצרים
•    שימוש באלמנטים ייחודיים של תוכן בדף המוצר

 איך פועל ה  "ראש "  של גוגל

גוגל אוהב ריגושים הוא אומר לכם במילים אחרות  "תעניינו אותי ! אני נכנס ומאנדקס רק היכן שמעניין" ,היכן שיש תוכן שטרם ראיתי במקום אחר.
אם תכתבו בדף המוצר שלכם תוכן שכבר הופיע אצלכם בדף הקטגוריה (המרכזת תקציר על המוצרים)  תיצרו תוכן כפול ולא מקורי. אם תוכן הדף יילקח מאתר היצרן או מתוכן שמופיע כבר במקום אחר ברשת תייצרו שוב תוכן כפול . את גוגל לא מעניין שמדובר בחברת האם, היבואן, הדילר שלכם או כל גורם  אחר שנתן הסכמתו לפרסום התוכן אצלכם או אף עודד זאת. אתם מבחינתו לקחתם חומר שכבר קיים ואונדקס במקום אחר ואין לגוגל מוטיבציה לתגמל אתכם על כך.
גוגל מגלה לאחרונה התלהבות יתרה מטרנד הרייטינג  והוא "זורם" עם דעת הקהל ומושפע ממנה הרבה יותר מהעבר. או במילים אחרות האלגוריתמים המשפיעים על קידום אתרים בגוגל לוקחים את השיפוט האנושי לגבי מהם אתרים איכותיים כפקטור משמעותי יותר מהעבר . נכון  אין הצבעות SMS   על דף מוצר פופולארי כמו בשעשועוני טלוויזיה  אבל יש גוגל פלוס…

ולמי שלא פועל לפי הכללים
מי שלא מציית לכללים הבסיסיים של קידום אתרים בגוגל משלם בסוף בפחות מכירות דרך האתר
דף מוצר שגוגל מתקשה להגיע אליו  בשל מבנה האתר (סוגיה לתיקון על ידי מקדם אתרים) או דף שגוגל מגיע אליו ומגלה תוכן לא מקורי עשוי "לחטוף" את הסנקציות הבאות:
לא להופיע כלל  בתוצאות כלומר גוגל יתעלם ממנו (אפשר יהיה להגיע אליו דרך כניסה לדף הבית  אך לא יראו אותו כל אלה שמחפשים את המוצר בחיפוש המוצר ישירות בתיבת החיפוש של גוגל )
הדף כן יופיע אך לא בדף הראשון בגוגל ,דף זה לא יהיה ראשון בגוגל ויכנסו אליו פחות קונים
גוגל כן יאנדקס את הדף אך בתדירות נמוכה .(יגיע לאנדקס את התוכן הקיים בו פעם בכמה שבועות) זה יפריע לכם כאשר תעשו בדף שינוי למשל תורידו מחיר בנסיון להיות תחרותיים או תשנו פרטים על המוצר וגוגל יציג עדיין את דף המוצר עם המחיר הישן…אין צורך לתאר את הנזק.

 כיצד לשפר את נראות דפי המוצרים באתר

להלן כמה עצות איך לשפר את דפי המוצרים באתר כך שהאלגוריתמים של גוגל לקידום אתרים יראו בדף איכותי יותר

מניעת כפילויות
אל תשתמשו באותו תוכן המופיע בדף הקטגוריה לדף המוצר. למשל אם יש לכם דף של מצלמות קנון ומרוכזות בו המצלמות עם שם כל מצלמה וכמה שורות עליה, בדף המפורט על המצלמה הוסיפו עוד תוכן חדש ככל שהתוכן יהיה יחודי כך יהיה לדף מוצר זה יתרון על פני דפים של אתרים מתחרים . הערה: רבים שואלים אם ניתן להשתמש בתקציר המצוי בדף הקטגוריה ולהוסיף עליו. התשובה לכך – כן כל עוד יש תוספת תוכן בכמות ראויה .האתרים שתהיה להם עדיפות מבחינת מקוריות התוכן ירוויחו יתרון. זה לא רק ענין של מותר ואסור .
לעיתים עולה אילוץ הדורש מכם לשלב תוכן מאתר היבואן או מאתר אחר. קחו בחשבון שגם אם האתר הזה הרשה לכם או אף חייב אותכם לעשות זאת מבחינת גוגל זאת העתקה ( ועונש) על כן מומלץ להכניסו בפורמט תמונה ולא כטקסט ואז להוסיף מידע נוסף מקורי מטעמכם.

תוכן עשיר ומגוון
תנו לגוגל סיבה טובה לסרוק את הדף ולראות בו דף איכותי .הדבר ישתלם לכם מבחינת קידום אתרים בגוגל. מעבר לתוכן מקורי דאגו שיהיו בדף :
תמונות  – המתחרים שמים תמונה לכל מוצר? צרו לעצמכם יתרון ושימו אתם לא תמונה אחת אלה מספר תמונות. כך תוכלו להוסיף עוד תגי ALT   עם מילות מפתח רלוונטיות לקידום אתרים ,תרוויחו כמה שניות נוספות שבהם הלקוח ישהה בדף (גם חשוב בקידום אתרים ) ואולי החשוב ביותר – תספקו ללקוח הזדמנות להתרשם טוב יותר מהמוצר ובכך לשפר את הסיכוי לשבעות רצון גבוהה יותר.
סרטון וידאו  מתגלה כנכס שיווקי וכתורם לשדרוג איכות הדף מבחינת קידום אתרים בגוגל. הוסיפו למשל סרטון הדרכה לשימוש במוצר או מצגת . אפשר כאן להשתמש באותו סרטון שנמצא באתרים אחרים למשל אתר היצרן (כמובן באישור).כאן אין בעיה לקחת סרטון שכבר קיים שכן גוגל אינו "קורא" סרטונים אך מבין שיש כזה.
תגובות גולשים הדבר יתרום לשדרוג התוכן גם ללא מאמץ שלכם וכמובן חשוב מבחינת שיווק המוצר ומיצובכם כאתר מקצועי.
שאלות ותשובות ספציפיות למוצר עצמו אפילו יזומות על ידיכם – שאלות שעשויות להתעורר לגבי המוצר ותשובות להם. איש המכירות של המוצר מכיר וודאי אילו שאלות שואלים טרם הקניה. הצפתם של שאלות נפוצות ומענה עליהם עשוי ליצור עניין להמשיך ברכישה וכן מציג אתכם כמי שמתייחס ללבטיו של הלקוח ברצינות ובכבוד.
גוגל פלוס, פייסבוק ,טוויטר  – תנו לאנשים להצביע עבור המוצר ולהביע את אהדתם למוצר שלכם. דף שזוכה לפופולאריות ולהפצה ויראלית מתחזק  הן שיווקית והן משיקולי קידום אתרים בגוגל.

חיזוק דף מוצר בעזרת  קישורים
במאמר זה התמקדתי בשיפור התוכן ולא הרחבתי בעניין אופטימיזציית קידום אתרים או קישורים אך למען התמונה המלאה חשוב להדגיש ש אם ברצונך לחזק מוצר מסויים יעזור מאוד אם תייצר לו קישור מדף הבית ,משהו בסגנון "חדש על המדף" או "המובילים שלנו". זה אמנם יתן פתרון לדף או דפי מוצר בודדים אך תמיד יהיו לך כאלו שתרצה לדחוף שיווקית באופן מיוחד, זאת דרך מצוינת לכך.
ניתן להוציא לדף מוצר שרוצים לחזק במיוחד  גם לינקים (קישורים) מאתרים אחרים כלומר לפרסם מידע באתרים אחרים ולהוציא קישור לדף המוצר

מנגנונים אוטומטיים
אתרי מכירות הם בד"כ  אתרים עם פריטים רבים ולרוב לא ריאלי לבקש ממישהו לעדכן ידנית כל דף מוצר עם כל הכללים שהוזכרו להלן. מדובר בזמן עבודה רב ולמרות החשיבות הרבה גם זמן הוא כסף. הדרך בה פותרים אתרי מכירות סוגיה זו היא על ידי בניית מנגנון אוטומטי באתר שמזין את דפי המוצרים ביתר קלות. בניית מנגנון באתר היא פתרון מתבקש אך כדי לייצר תוכן מקורי ודפי מוצרים  המגוייסים היטב למטרת קידום אתרים  יש לבנות את המנגנון בצורה חכמה מומלץ לבדוק את מנגנון האתר הקיים או לתכנן אתר עם מנגנונים על ידי מקדם אתרים שכן כמו בכל חזית אחרת ,אם לאתר שלך יהיה יתרון מבני על אתרים אחרים זה עשוי לתת לדפי המוצרים של האתר שלך  יתרון משמעותי  בתהליך  קידום אתרים בגוגל