במי פוגע אלגוריתם פנדה
13.03.2011

עד כה היכה אלגוריתם התוכן החדש שהשיקה גוגל – אלגוריתם פנדה רק באתרים בארצות הברית. אתרים ספגו מכה קשה שמתבטאת בירידה בתוצאות החיפוש בגוגל (או העלמות של דפים ) וכתוצאה מכך עסקים קרסו, דפי מוצרים חדלו להופיע בתוצאות ולהניב מכירות, אתרים קטנים ובינוניים ספגו אף הם פגיעה במכירות או צפו בתסכול במתחריהם תופסים את מקומם. ביקורות רבות נשמעו בגינו של אלגוריתם התוכן הזה שאמנם תוכנן במטרה לנקות את הרשת מאתרי ספאם ואתרי תוכן שנועדו למטרות קידום אתרים בגוגל אך בסופו של יום פגע באתרים נורמטיביים רבים וטובים שנשפטו לחומרה שלא בצדק.
לנו קהילת האתרים שמחוץ לארה"ב וכמובן לעוסקים בקידום אתרים בגוגל למידת המקרים חשובה במיוחד כי ככל שנלמד יותר על הנסיבות שבגינן נפגעו אתרים מהשפעת האלגוריתם ונבין על דרך האלימינציה מה מפיל ומה מחזק כך נוכל לבצע מקצה שיפורים לפני שגל ה"צונמי" הזה יפנה כלפינו.

אילו סוגי אתרים נפגעו עד כה מהאלגוריתם החדש פנדה

זמן קצר אחרי יישומו של אלגוריתם פנדה המשמש לסינון תוכן "ירוד" (כהגדרת גוגל) וכבר נחתה על אתרים רבים הגזירה בדמות פגיעה קשה בדרוג דפים וירידה דרמתית במכירות.
Mahalo הוא רק אחד האתרים שדיווח על מפולת בדרוגים של דפים וביטויים בהם הוביל עד כי נאלץ לצמצם את צוותו ב 10% .אתר Mahalo אינו יחיד, רשימת האתרים שגילו פתאום כי דפיהם אבדו רלוונטיות ארוכה ומגוונת.
הרבה אתרים תמימים חטפו מהאלגוריתם החדש .לרבים מהם לא היה מקדם אתרים והם לא עשו מניפולציות שראויות לענישה מצד גוגל כאילו היו חוות תוכן .
חלק מהאתרים שנפלו בדרוגים היו מה שקרוי אתרים "רגילים" כאלו שלא עשו מניפולציות של קידום אתרים אבל יתכן שהיו להם באופן טבעי פה ושם פגמים קלים בתוכן או במבנה . אתרים אלו לא ידעו שכדי לשרוד הם צריכים שיהיו להם אתרים מושלמים (בעיני גוגל) כאלו שרק מקדמי אתרים יודעים לייצר. וכאן עולה התהייה – האם גוגל מעדיף לסלק אתרים קטנים שמתפרנסים מהאתר ביושר, מתפתחים עם האתר כראות עיניהם אך לא עסוקים בלהערים עליו ולערב טכניקות קידום אתרים ? האם גוגל מעדיף אתרים מושלמים פרי "ניתוח פלסטי" של מקדם אתרים ?
אתרים מסחריים רבים נפלו, כאלו שהכילו תכנים מקוריים ושבשל תנאי השוק בו פעלו תוכנם הועתק על ידי מתחרים .דפי מוצרים שלמים נמחקו מהתוצאות בעוד שאלו שהעתיקו מהם עדיין מככבים בתוצאות החיפוש.
אתרים שהכילו דפים עם מערכת ניווט המכילה הקדמה או אזכור של תוכן שכבר קיים באתר . לעיתים היה זה פוטר שחוזר על עצמו לאורך האתר ונתפס על ידי גוגל כמנגנון מניפולטיבי כשל חוות קישורים.
אתרי פורום עם תוכן מקצועי ואיכותי של מתכנתים אך עם זנבות של שרשורים שלמרות שמידע בהם היה חיוני ומאוד ייחודי הושמטו מתוצאות החיפוש (מידע שיהיה קשה להחליפו מבחינת רמת חשיבותו המקצועית).
רשימת הנופלים עוד נאספת והבלבול עדיין רב – מהו תוכן לא ראוי בעיני גוגל? האם יש באגים בקריטריונים או שמה הקריטריונים עצמם צריכים לעבור הגדרה מחדש? כך או כך הנסתר עולה על הגלוי בשלב זה.
נמשיך לעקוב !