מהירות טעינת דפים ותרומתם לקידום אתר
01.01.0001

הרבה מאוד חידושים השיקה גוגל בשנת 2009 ,הרבה ציוני דרך משמעותיים לשיפור פני הרשת.
ולי מקדמת אתרים קוראת ומתעדכנת, נותר להסיק מסקנה הגיונית- היכן שגוגל מחדשים שם חלים גם השינויים שעשויים לשנות את עשייה של קידום אתר באינטרנט.

ניכר כי גוגל שמה דגש רב על שיפור חווית הגולש והשיקה כלים רבים ומתוחכמים לצורך כך.

אם נבחן מה היה לנו השנה ,כלומר ננסה להבין בין השורות לאן נושבת הרוח,נראה כי מה שמאפיין את מאמציה של גוגל הם השאיפה לרלוונטיות וזריזות.

מבין השיפורים שנכנסו לשימוש ניתן למנות למשל את: אפשרות חיפוש תוצאות תלויי מיקום גיאוגרפי ,הכרה ומתן במה לרשתות חברתיות (כולל מנוע חיפוש ייחודי – Google Social Search) ,חיפושים חוצי גבולות שפה,תוצאות בזמן אמת ועוד. המשותף לכל אלו הוא ההכרה של גוגל בצורך לספק מידע במהירות ובעדכניות .גוגל יוצאת מגדרה כדי לחסוך לגולש כמה שניות של הקלדת שאילתת חיפוש ארוכה,זמן יקר בעיבוד המידע ,,גוגל עושה מאמצים רבים להביא לגולש את המידע שחיפש בצורה הזריזה ביותר ,כל שנייה שאפשר לחסוך ממנו מהווה עבורה יעד לפיתוח כלי נוסף לצורך כך

וכשגוגל עושים כאלו מאמצים כדי לחסוך את זמנם היקר של הגולשים אך טבעי להניח שמצד גוגל תבוא צפייה נגדית לשיתוף פעולה גם מצד האתרים עצמם.

לדברי מאט כץ,עולים בגוגל קולות מפורשים המבקשים להפוך את מהירות טעינת דף לאלמנט בדרוג הדף. גם אם באופן פורמאלי טרם הוכרז על כך כחלק מהאלגוריתם קידום אתר אפשר להתייחס מעתה לזמן טעינת דפי האתר כאלמנט קידום אתרים באינטרנט .

על החשיבות שמתחילה לייחס גוגל לאלמנט טעינת דפים ניתן ללמוד מהצהרות נוסח:

"למרות שכרגע איננו משתמשים במהירות טעינת הדף כאלמנט בדרוג תוצאות החיפוש,יש בגוגל קולות רבים הקוראים כן להתייחס לכך בהתייחס אל דרוג אתר ולמעשה כבר חושבים על דרכים להכניס זאת כמרכיב כלשהו ,לא מרכזי המשפיע על מיקום אתרים בתוצאות החיפוש.

כלים לשיפור המהירות טעינת דף
אמצעי נוסף להסיק כי גוגל מייחסת חשיבות הולכת וגוברת לסוגיית מהירות טעינתם של דפים ברשת ניתן להסיק מכלי חדש שהעמידה גוגל לטובת מפתחים ובוני אתרים. הכלי נתמך פיירפוקס נקרא – Code.google.com/speed

באמצעות כלי זה יכולים מפתחים ובוני אתרים לקבל המלצות קונקרטיות לשיפור מהירותו של כל דף ודף באתר כך שיטען מהר יותר. הכלי נותן למשל המלצות איך לצמצם קוד גאווה סקריפט (כלי חדש הנקרא – code.google.com/closure איך לאחד css כך שיהיו פחות פניות HTTP וכד'.

כלי נוסף שמומלץ ע"י מאט כץ המיועד לבוני אתרים ,מספק אפשרות השוואה בין מהירויות דפי האתר השונים ומדרג הביצועים שלהם הוא: http://www.webpagetest.org/
גם בכלי הניהול של גוגל Google Webmaster Tools הוכנס לאזור הבטה אלמנט חדש – "ביצועי האתר".גם שם ניתן לקבל שיקוף לגבי מהירותו הכללית של האתר וזמני טעינה של דפים ספציפיים.

לסיכום ניתן לומר שאם גוגל מוצא לנכון לבדוק מהירות טעינת דפים ברשת הוא למעשה מצפה מאיתנו להקפיד על כך.לתשומת לבם של העוסקים בתחום קידום אתרים באינטרנט.