צעדי גוגל לשיפור מהירות הרשת
01.01.0001

בכנס Googel Search Even שנערך ב 7 לדצמבר 2009 ,הציגה גוגל מגוון שיטות חיפוש באמצעות קול,תמונה ומיקום כפריצת דרך להעשרת חווית המשתמש ונוחות השימוש. גם תוצאות זמן אמת ,אלמנט שהושק לאחרונה מהווה חידוש מרתק בתחום הצגת תוצאות עדכניות ברמת השניה בה הם מתרחשים. אך גם גוגל מבינים שצוואר הבקבוק לכל חידושי הטכנולוגיה הללו עשוי להיות דווקא מכיוון בנאלי למדיי – זמן טעינתם של תוצאות אלו.

לפיכך עושה גוגל מאמצים רבים לבד וביחד עם קהילת הרשת על מנת לקדם אלמנט זה לטובת כלל המשתמשים ולמען חווית משתמש טובה.

התנהגות גולשים וזמן טעינת תוצאות

ממחקר שערכה חברת Akamai המשווה ציפיות גולשים משנת 2009 בהשוואה לשנת 2006 עולה שכיום מצפים הגולשים שאתרים יטענו מהר פי 2 ביחס למה שציפו בשנת 2006. מחקר נוסף העלה שציפייה זו לא מכילה גם צפייה מסרטי וידאו ברשת.מעל 81% מהגולשים, עולה ממחקר נוסף, ינטשו סרטי וידאו שיטענו לדעתם לאט מדיי. מהירות הטעינה ברשת הפכה לפיכך לקריטית ועל מנת לשרוד את סובלנותם הקצרה של הגולשים יש ליחס למרכיב זה חשיבות מרבית.

גוגל לטובת מהירות הרשת

מצידו פועל גוגל רבות במטרה להגביר את מהירות הרשת במגוון שיפורים . חלק גדול בשיפור הגברת התוצאות קשור בקיצור זמן החיפוש וייעולו – שאילתות בקול,בתמונה ובעזרת מיקום הם כמה מהדרכים לחסוך בהקשת ביטויי זנב ארוך מדיי העלולים להקשות על חווית איתור המידע.דוגמא אחת לייעול החיפוש היא למשל הוספת פונקצית איתור מיקום הגולש "My Location" ל Google Mobile Maps שחוסכת בממוצע ,לדברי גוגל 9 שניות בכל חיפוש.

צעדי גוגל בקהילת האינטרנט

לגוגל יש עניין לשפר את מהירות הגלישה. אתרים ותוצאות שיעלו באיטיות ייקחו בסופו של דבר את כל המאמצים הטכנולוגיים אחורה ולפיכך הכריזה גוגל בשנת 2009 במסגרת מעורבותה בקהילת האינטרנט על קמפיין – "להפוך את הרשת למהיר יותר" .בקמפיין זה הניפה גוגל יעד – להפוך את חווית השימוש בדפדפנים למהירה בדומה למהירות בה מדפדפים במגאזין מוחשי. לשם כך השיקה גוגל כמה עזרים .

Page Speed – תוסף קוד פתוח המיועד להתקנה על דפדפן פירפוקס (באמצעות פיירבאג) .תוסף זה מאפשר למנהלי אתר או מתכנתים להעריך את זמן טעינתו של דף אינטרנט. המידע שנותן הכלי מאפשר קבלת "ציון" משוקלל של מידת המהירות של טעינת דף .מתחת למספר מופיעים מגוון מדדים רלוונטיים שמאפשרים לפרוט לפרטים מידע הקשור לקוד. אלמנט חשוב נוסף שמספק הכלי הן המלצות לשיפור אלמנטים בעייתים. הכלי מאפשר לקבל אזהרות המסודרות לפי רמת השפעתן על מהירות האתר. סימון אדום (לבעיות קריטיות ) וסימון צהוב לייעול ושיפור.

צעד נוסף בכיוון הגברת מהירות הרשת היא פיתוח פרוטוקול חדש בשם – SPDY המבוטא ("ספידי") כולל פרוטוקול מיוחד המיועד לדפדפן כרום.

ואכן נראה כי היעד להגברת מהירות הרשת באמצעותו מספק נתונים מעודדים מצד גוגל – בנתוני המעבדה שנבדקו בהשוואה לפרוטוקול HTTP נצפה ייעול של 64% בזמן הטעינה בשימוש בפרוטוקול SPDY ביחס לפרוטוקול HTTP.