נגישות קישורים פנימיים
21.01.2011

קישורים פנימיים חשובים לא פחות מקישורים חיצוניים בתהליך קידום אתרים אינטרנט ובהעלאת ה PR של האתר (איכות הקישורים שלו בדרוג של גוגל). כאשר מתכננים את המבנה הפנימי של האתר חשוב לתכנן את קישורים בין הדפים באופן שיקל את הניווט של הגולשים באתר מחד ושהאתר יהיה נגיש בכל דפיו לגוגל ולמנועי חיפוש אחרים.

נגישות טובה לכל הדפים תבטיח את סריקתם ע"י מנועי החיפוש ותאפשר אבחנה בין דף מרכזי לדף צדדי.

כיצד ליצור מבנה קישורים פנימיים בריא

יש לתכנן ניווט הגיוני לתנועה באתר עבור הגולשים -לאן הם צריכים להגיע ומאיזה דף. יש לתכנן זאת עפ"י חשיבות הדף, הנושא בו הוא דן ומטרות האתר. יש דפים כלליים שישמשו כדפי מפתח /דפי קטגוריות מרכזיות. מתוכם יצאו דפים הרלוונטים לכל קטגוריה ומתוכם עוד דפים פנימיים. ככל שהדפים יהיו פנימיים יותר הם יהיו ממוקדים יותר מבחינת תוכנם. יש לאפשר לגוגל להבחין בקלות איזה דף מרכזי ואיזה דף הוא צדדי – דפים מרכזיים יהוו צירי תנועה מרכזיים בזכות מערכת הקישורים שתצביע אליהם. ככל שדף יהיה פנימי יותר הוא יקבל מעט קישורים יחסית לדף מרכזי כך גוגל יוכל להבחין בין מרכזי לצדדי .
כדי להקל על הגולש האנושי את ההתמצאות באתר במיוחד אם הוא לא נחת לראשונה דווקא בדף הבית, ניתן להוסיף בראש העמוד שורת תצוגה למיקום הנוכחי בנוסח: דף הבית – תוכן שיווקי – כתיבה לאינטרנט.
לפעמים לא נרצה לשנות את מערכת הקישורים הפנימיים ולהשאירה כמות שהיא עבור הגולשים. כדי ליצור בכ"ז היררכיה בדומיננטיות של דפים מרכזיים לעומת דפים צדדיים באופן שיתרום לקידום אתרים, ניתן לווסת קישורים פנימיים ע"י הכנסת פקודת nofollow לחלק מהקישורים.
כדי לראות אם ויסות הקישורים הפנימיים של האתר בריא ונכון ניתן להשתמש בכלי של גוגל וובמסטר בפקודת "קישורים פנימיים"
העכביש של גוגל אינו מסוגל להכנס למנגנון שאילתות נוסח תיבת חיפוש. ניתן לשלב מנגנון שכזה היות והוא נח לחיפוש ומקובל באתרים רבים אך חשוב להקפיד שמנגנון זה לא יבוא במקום מערכת של קישורים פנימיים שתוביל לכל הדפים באתר.
מומלץ להשתמש בקישורי טקסט (anchor text ) . קישורים מטקסט נוחים לגולשים ולא פחות חשוב – נראים לעכבישים. שימוש במילות מפתח בטקסט הקישור מחזק מאוד את הביטוי מבחינת קידום אתרים. למשל מומלץ קישור בנוסח כזה :"כדי להבין טוב יותר את התהליך אנו ממליצים לכם לעבור לדף קידום אתרים באינטרנט " נוסח זה עדיף על :" כדי להבין טוב יותר את התהליך לחץ כאן"
קישורי טקסט עדיפים על קישורי תמונה וכמובן על טכנולוגיות אחרות כגון קישורי גאווה סקריפט.

חשוב לציין שמבנה פנימי נכון הניתמך בקישורים פנימיים תומכי קידום אתרים יסיע להשיג מטרה כפולה- גם לנווט את הגולשים באופן ש