לא רואים את האתר שלי בגוגל
01.01.0001

אחת מהפניות הטלפוניות שמקבל מקדם אתרים מפעם לפעם היא : "לא רואים את האתר שלי בגוגל" או "האתר נעלם מגוגל". השאלה הראשונה של כל מקדם אתרים היא גיל האתר כלומר האם מדובר באתר חדש. אם מדובר באתר בן שבועיים ומעלה שנעלם מדובר ככל הנראה בתופעה הנקראת "ארגז החול של גוגל" ואם מדובר באתר ותיק מדובר כמובן בסיבות אחרות.

אתר ותיק שנעלם מגוגל

אם מדובר במקרה של אתר ותיק (והמתכנת לא הכניס בטעות פקודות שאומרות לגוגל "אל תאנדקס") כנראה שמדובר בעונש שהאתר קיבל מגוגל.

יש סיבות רבות מדוע אתר נענש ע"י גוגל והם קשורות בד"כ לקידום אתרים "אפור" כלומר לפעולות קידום אתרים לא כשרות שבעל האתר ביצע באתר שלו במודע או שלא במודע. במאמר זה לא אעסוק בסיבות שבגינן אתר נענש ע"י גוגל היות ולמעשה כל פעולה שנוגדת קידום אתרים "חוקי" יכולה להוביל לענישה של גוגל וכדי לזהות את הסיבה שבגינה אתר חטף את העונש,נוהג מקדם אתרים להיכנס לאתר ולבדוק ספציפית ולתשאל את בעל האתר.

מקום נוסף בו ניתן לקבל משוב מגוגל לגבי חלק הביצועים של האתר ולגבי עמידתם בקנה מידע אחד עם דרישות גוגל הוא – Google webmaster tool .מומלץ לכל בעל אתר להתחבר לכלי חינמי זה ללא קשר לאם הוא עושה קידום אתרים באינטרנט (אם יש לו מקדם אתרים אז גם מקדם האתרים מקבל הרשאה).

מלבד הרבה מידע על מצב הקישורים של האתר,נתוני זמינות השרת,כפילות תגים וכו' העשויים להוות מידע קריטי בקידום האתר, ניתן לפעמים לראות דרך כלי זה התראה של גוגל לפני ענישה. או לחליפין לדווח לגוגל על תיקון הבעיות ובקשה לבדיקת האתר מחדש.

ארגז החול של גוגל

מזל טוב העלתם אתר חדש לאוויר ואחרי כשבועיים מתקבלת שיחת טלפון בהולה בנוסח:"לא רואים את האתר שלי בגוגל" מה קרה? עד אתמול עוד ראו אותו ופתאום הוא נעלם.

אתר חדש שעולה לאוויר מקבל לעיתים יחס של חשדנות מצד גוגל ולא בכדי –הרשת מוצפת באתרי ספם, אתרים תומכים,אתרי לווין וכ' ולגוגל אין עניין שהללו יופיעו בתוצאות החיפוש ויורידו מרמת מנוע החיפוש.

בחלק מהמקרים שבהם עולה אתר חדש לאוויר הוא מקבל כשבועיים של חסד שלאחריהם הוא מועלם לתקופה של מספר חודשים. בתקופה זו אמנם לא רואים את האתר בגוגל אבל בהחלט ניתן לעשות קידום אתרים שיזניק בתום תקופת ה"הפשרה" את האתר למיקום גבוה בתוצאות החיפוש.

לא ידוע בדיוק אילו אתרים נופלים אל ארגז החול אבל ניתן במידה רבה למנוע מצב זה ע"י קישורים מאתר בר סמכא שיצביעו על אתר חדש וישמשו לו "גלגל הצלה".