לבטא את החיים האמיתיים ברשת + Google
שיתוף ברשת של חיים-אמתיים

אחד מהצרכים הבסיסיים ביותר של האדם הוא הצורך בתקשורת עם אנשים אחרים. אנו מתקשרים בכל יום באמצעות חיוך, צחוק, לחישה או עידוד.
כיום, באופן הולך וגדל, אנשים מתקשרים עם אחרים ברשת, אך התקשורת של הכלים ברשת גורמת לאנשים לאבד את הניואנסים העדינים שמצויים באינטראקציה האנושית כפי שהיא מתבטאת בעולם האמיתי.
באופן בסיסי,בדרכו של האדם, שיתוף ברשת הוא מביך, מגושם ומסוכן ואפילו "שבור" ולכן יצרה גוגל כלי שבכוונתו לשנות זאת .
גוגל מנסה להביא תוכנה עשירה שתיתן מענה עדין ומדויק יותר של שיתוף "בחיים-אמיתיים". פרויקט גוגל+ התחיל בדיוק מנקודה זו בה גוגל רוצה להתייחס למשתמש כמכלול ולהביא לידי ביטוי את מערכת היחסים שלו ותחומי עניין אישיים
להלן סקירה של המאפיינים הקיימים ב  Google +.

מעגלים+: שתף את מה שחשוב עם האנשים החשובים לך

לא כל מערכות היחסים שוות, כך שבחיינו אנו משתפים בדברים אנשים מסוימים ובדברים אחרים אנשים אחרים (כמו קולגות לעבודה, הורים וכו'). הבעיה היום ברשת, היא ששירותים חברתיים הפכו למעין "שירותי אוכל מהיר" בהם מוגדרים כל החברים כחברים בקבוצה אחת ללא מידור והשיתוף סובל מ:
•    שיתוף מרושל – כי אין באפשרותנו להתקשר עם אנשים מסוימים ועם אחרים לא ברגע נתון כי כאשר אנו מקושרים ברשת אנו חשופים להראות ולראות את כולם כל הזמן.
•    שיתוף מפחיד – כל שיחה ברשת (עם למעלה מ 100 חברים) היא הופעה ציבורית ועל כן יש לנו נטייה לשתף פחות, מעין "פחד במה".
•    שיתוף לא רגיש – כולנו מגדירים חברים ומשפחה באופן שונה וייחודי לנו אולם אנו מאבדים את ההגדרה המדויקת כאשר אנו מחוברים אונליין בו זמנית לכולם.

לאור החסרונות הלל גוגל שואלת עצמה "מה אנשים עושים בפועל?" והיא לא הייתה צריכה להתאמץ למצוא את התשובה. אנשים משתפים כל הזמן באופן סלקטיבי ע"פ מעגלים חברתיים.

גוגל מוצאת שאנשים משתמשים במעגלים חברתיים באופן מדויק וממוקד כאשר הם מתבטאים ומשתפים אנשים ממשפחה קרובה ועד לחברים וקולגות. כך שבאופן מתבקש משליכה גוגל את נושא המעגלים החברתיים מחיי היום יום לעבר התוכנה. גוגל מאפשרת יצירת מעגלים והוספת אנשים ייחודים עבור כל מעגל.

ניצוצות Sparks : קשור שיחה כמעט לכל נושא
לכולנו יש אחד או יותר מטרדים המעוררים בנו את הצורך לשתף. זה יכול להיות קשור בפיתוח שרירים, בספרי קומיקס, אופנה ואחרים. בכולם המשיכה תמיד זהה וסובבת סביב הצורך להשתתף בשיח עם חברים בעלי מכנה משותף, לעיתים גם לאורך שעות רבות. רשת האינטרנט היא המקום המושלם לשבירת הקרח ומסייעת  להתגבר על המהמורה ומאפשרת את  השיתוף.

גוגל בונה מנוע חדש בשם ניצוצות (Sparks) במטרה להקל על המשתמשים בשיתוף של נושאים החשובים לגולשים. מתוך הבנה שהרשת מלאה בתוכן: מאמרים, תמונות ווידיאו אבל בכל זאת עדיין ישנו הקושי בחיפוש ובשיתוף.

הודות למומחיות של גוגל ברשת, 'ניצוצות' מזינה את הגולשים בחומר "מדבק" מרחבי האינטרנט, בכל נושא ובלמעלה מ- 40 שפות שונות. השימוש הוא פשוט: מגדירים את תחומי העניין במעגל החברתי הרצוי ומקבלים באופן שוטף כל מה שיש לראות, לקרוא ולשתף באותו העניין.

מפגשים Hangout
בין עם זה בפאב או במרפסת, בני האדם אוהבים להיפגש. ובעצם למה לא? זאת הצורה בא אנו מבלים את זמנינו החופשי, טוענים מצברים ונרגעים. ברשת מאבדים את הניואנסים הקטנים אותם חווים במפגשים אמיתיים.

תחשבו על זה: כאשר אתם נכנסים לפאב או למרפסת אתם מאותתים לסביבה שלכם "הי הגעתי, אני חופשי ופנוי לשיחה…" יתר על כן, ישנה הבנה בלתי מדוברת שמקלה על אנשים ומעודדת אותם לפתוח בשיחה. לעומתם כלי התקשורת באינטרנט אינם רגישים מספיק לאותם איתותים:
•    ברוב המקרים הם מעצבנים בייחוד למשתמשים המתחילים בתקשורת. איתות למשהו זמין ברשת יכולה לעיתים להפריע לו בתוכניותיו.
•    ברוב המקרים האיתותים מגושמים ומביכים. אין באפשרותך לדעת מהי הסיבה לחוסר מענה. האם משהו אינו עונה כי אינו נמצא או כי הוא מתעלם.

גוגל+ מנסה להפוך את התקשורת ברשת לחווייתית, שוטפת ומבטיחה ע"י שילוב של מפגשי ווידיאו בלתי פורמאליים רבי משתתפים. המפגשים מאפשרים למשתמש לבקר את מעגל מכריו בזמנו הפנוי, פנים לפנים לפנים.

שיתוף מטלפונים ניידים
בימים אלו הטלפון הנייד הוא מכשיר מושלם לשיתוף: זמין תמיד, מחובר ומאפשר לנו להישאר קרובים למכרינו. בגוגל לא הסתפקו בחוויית הניידות של הטלפון והתמקדו גם בכלים אחרים כמו GPS, מצלמות, הודעות ואחרים על מנת להפוך את מכשיר הכיס הממוחשב ליותר אישי ולהנות מיתרונותיו הייחודיים.

מיקום
גוגל+ מאפשרת הוספת המיקום ממנו יצאה השיחה או ההודעה. והיא עושה זאת מכיוון שהיא מאמינה שבחיי היום יום שלנו, ישנה חשיבות רבה למקומות בהם אנו מבקרים, שכן הם מכתיבים לנו את השיחה. לדוגמא: אם נתקשר למשהו משדה התעופה סביר להניח שהוא יתעניין להיכן אנו נוסעים או דוגמא נוספת, נניח שנקבל הודעת טקסט שנכתבה ממסעדה הסמוכה לנו נשקול אולי להצטרף.

טעינת אירועים ותמונות instant Upload
גוגל מפתחת שירות חדש של העלאת תמונה בודדת כך שלא יישארו במכשיר הטלפון תמונות ללא שיתוף, מתוך הבנה כי יעודן של תמונות למטרת שיתוף וההורדה שלהן ממכשיר הטלפון היא מטרד ולכן רובינו לא עושים זאת. השירות, ברשות המשתמש כמובן, מאפשר העלאת תמונות לספרייה אישית ב"ענן גוגל" לצורך שיתוף המקובל על המשתמש ועל פי ראייתו.

פגישה פרטית
גוגל נותנת שירות חדש המאפשר שליחת הודעות לכל חברי קבוצה בו זמנית. היא מפתחת את השירות מתוך ידיעה כמה קשה לעיתים לקבוע אירוע רב משתתפים.

החל מהיום גוגל+ הינו זמין בכל המכשירים המבוססים אנדרואיד ורשת ניידת שיש בשוק ובקרוב מאוד יהיה זמין גם בחנויות ה App.

לסיכום
בגוגל מבינים  שפרויקט גוגל+ הוא שונה ודורש התמקדות במשתמש. זו הסיבה שהיא נותנת למשתמש את האפשרות לבחור להישאר פרטי או ציבורי ויתר על כן למדר את מכריו ואת המידע שהוא מעוניין לשתף ברשת. גוגל מאוד מעוניינת לקבל את חוות דעתם של המשתמשים היא שולחת הזמנות להצטרף לניסוי ומקווה שהגולשים יענו לבקשתה ויסיעו לה בפיתוח השירות.

המאמר מתבסס על הבלוג של ויק גנדוטרה סגן נשיא בכיר בפיתוח