העדכונים האחרונים של גוגל פנדה מיום רביעי 28.9.11 מעלים כמה סימני שאלה באשר לשיקולים שגוגל מפעילה ולהעדפה המסתמנת לתכני וידאו, למותגים מובילים ולאתרים המוגדרים "שותפי גוגלעד כמה גוגל מחשיב וידאו בקידום אתרים בגוגל
04.10.2011

האם גוגל נותנים קדימות לאתרי וידאו? ".
סימני שאלה אלו עלו לאחר עדכון פנדה ביום רביעי האחרון שהשפעותיו החלו לתת אותותיהן ביום שישי.ehsuo t,rho cdudk
פורום המתכנתים DANIWEB המונה מעל מיליון חברים הוא רק אחד מהאתרים ש"חטפו" מגוגל פנדה שבוע שעבר. הפגיעה הראשונה מהאלגוריתם פנדה בפורום DANIWEB חלה בסוף פברואר, מאז בוצעה אופטימיזציה באתר כדי ליישרו בהתאם לדרישות האלגוריתמים החדשים, אך השבוע פגע האלגוריתם בשנית, והביא את האתר למקום שאליו נפל בעבר טרם השינויים. מדובר באתר גדול והוא רק אחד מיני רבים שהושפעו מהעדכון האחרון.

גוגל אישרה שאכן נעשה עדכון בגוגל פנדה אך לא פרטה מה הוא כולל . הדרך ההגיונית לבחון מה האלגוריתם עשוי להכיל, היא לבדוק מי נפגע ומי הרוויח מהמהלך ולהקיש על דרך האלימינציה מה האלגוריתם ומהן השפעותיו.

אם נתבונן במנצחים הגדולים ובמפסידים מהמהלך האחרון על פי אתר המחקר

searchmetrics    נראה כי המנצחים הגדולים שעלו על חשבון אחרים הם אתרי וידאו ומותגים גדולים הכוללים את מה שמוגדר "נכסי גוגל" (Google properties). המרוויחים הגדולים והמפסידים מעדכון גוגל פנדה האחרון

יוטיוב you tube היא ללא ספק המרוויחה הגדולה לפי תוצאות המחקר הזה, ולצידה אתרי וידאו נוספים- HULU, MTV, NBC,CBS,HBO ועוד. אתר METACAFE למשל הוא עוד אחד מהמרוויחנים הגדולים של עדכון גוגל פנדה האחרון. מדובר באתר שמאחסן סרטוני וידאו חינם וקיבל מעל 1,250 דרוגים של גוגל פלוס +1.

אתרים נוספים שמרכיבים את רשימת המרוויחים הגדולים מעדכון פנדה האחרון שחל לפני שבוע המכילים כמות גדולה של תכני וידאו.

סוג אתרים נוסף יצא מורווח מהמהלך והוא כולל אתרים שאמנם אין להם וידאו, אך יש להם כמות לחיצות גדולה של גוגל פלוס 1+ . לדוגמא ויקיפדיה שצברה מעל 5,600 לחיצות וזאת בהשוואה ל- MYSPACE, שנמצאת בצד השני של המתרס ונכללת ברשימת האתרים שנפלו בדרוג MYSPACE לא מציגה אצלה כפתור 1+ …

האם העדכון האחרון מעיד שהוספת וידאו משפרת דרוג בתוצאות החיפוש ומהווה אמצעי מתחזק והולך בקידום אתרים בגוגל? מבחינת מבחן התוצאה יש קשר סיבה ותוצאה שכן רוב המפסידים מהעדכון לא הכילו תכני וידאו.

האם דרוג גוגל פלוס 1+ הופך אף הוא למרכיב משמעותי באלגוריתם הדרוג וכלי חובה לקידום אתרים בגוגל? ככל הנראה שכן (ולמה בעצם להסתכן אם כבר משקיעים בקידום אתרים בגוגל).
הספקולציה הכי הגיונית היא שיתכן שגוגל קוראת את השוק ורואה את דפוסי השימוש של גולשים שצורכים יותר ויותר סרטוני וידאו, טרנד שהולך ומתחמם, ולפיכך החלה לעלות מדרגה ולדרג גבוה יותר בתוצאות החיפוש אתרים עם תכני וידאו.

להערכתי, בשלב זה נוצר חלון הזדמנויות לקידום אתרים בגוגל ולמקדמי אתרים בדמות העלאת סרטי וידאו באשר הם, שכן עד שגוגל תעשה את הצעד הבא ותבין שעליה לסנן ולהפעיל אלגוריתמים ספציפיים לדרוג תכני וידאו כדי לא ליצור הצפת ספאם של סירטונים. כלומר, עד שהיא תכניס לאלגוריתם שלה דרוג לסרטונים בסגנון 1+ או תמדוד זמן שהיה בדף וכדומה יוכל כל מקדם אתרים לשלב באתר עליו הוא עושה קידום אתרים בגוגל, סרטוני וידאו ולקבל על כך כמה נקודות איכות בתהליך קידום האתר.

המרוויחים הגדולים

המפסידים הגדולים